Kierunek Wychowanie Fizyczne

Na Wydziale  Wychowania Fizycznego realizowane są  trzy  kierunki studiów:

1. Wychowanie Fizyczne
  2. Turystyka i Rekreacja
  3. Usługi Rekreacyjne i Relaksacyjne

Na kierunku wychowanie fizyczne kształcenie odbywa się w systemie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (zaocznych).

Na studiach stacjonarnych realizuje się:

• 3-letnie studia I stopnia

Wiedza

Student na kierunku Wychowanie Fizyczne zdobywa uprawnienia niezbędne do podjęcia pracy w instytucjach publicznych i niepublicznych o charakterze edukacyjnym (przedszkole, szkoła podstawowa) w roli nauczyciela wychowania fizycznego lub w roli instruktora gimnastyki kompensacyjno-korekcyjnej, instruktora sportu i instruktora rekreacji w wybranej dyscyplinie sportu (znajdującego zatrudnienie m.in. w UKS, SKS, TKKF, MOSIR itp.), trenera osiedlowego, animatora czasu wolnego dzieci, młodzieży i osób dorosłych (w tym szczególnie będących w wieku poprodukcyjnym).

Kompetencje
    Absolwent studiów I stopnia legitymuje się praktycznymi kompetencjami, umożliwiającymi efektywne oddziaływanie na zachowania jednostek i grup społecznych, które mają na celu zaspakajanie ich potrzeb rekreacyjnych, zdrowotnych i przyjemnościowych, związanych z uczestnictwem w kulturze fizycznej.

Umiejętności
    Absolwent zostaje wyposażony w wiedzę psychologiczną, pedagogiczną i biologiczną, która pozwala rozumieć procesy rozwojowe, socjalizacyjne, wychowawcze, dydaktyczne i metodyczne (wiedzę – popartą doświadczeniem w jej praktycznym zastosowaniu) oraz praktyczne umiejętności i kompetencje, niezbędne do pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi a także seniorami. Jest przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) wynikających z roli nauczyciela w zakresie aktywności fizycznej, promowania zdrowia i prawidłowych zachowań wolnoczasowych, a także samodzielnego planowania, realizacji i ewaluacji aktywności fizycznej, służącej zdrowiu, wypoczynkowi oraz urodzie.

• 2-letnie studia II stopnia

Kompetencje
    Studenci w trakcie studiów pozyskują kompetencje (w zakresie wiedzy, umiejętności oraz predyspozycji indywidualnych i społecznych), niezbędnych do podjęcia pracy w instytucjach publicznych i niepublicznych o charakterze edukacyjnym (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne oraz szkolnictwo wyższe) w roli nauczyciela wychowania fizycznego oraz nabycie kompetencji koniecznych (w zakresie wiedzy, umiejętności oraz predyspozycji indywidualnych i społecznych) do zajmowania stanowisk kierowniczych w organizacjach oświatowych, samorządowych, administracji państwowej i innych instytucjach zajmujących się realizacją polityki prozdrowotnej i doradztwem oraz upowszechnianiem wiedzy z zakresu aktywności fizycznej.

Wiedza i umiejętności
    Absolwent w trakcie studiów zostaje wyposażony w wiedzę psychologiczną i pedagogiczną, która pozwala rozumieć procesy rozwojowe, socjalizacyjne, wychowawcze, dydaktyczne i metodyczne (wiedzę – popartą doświadczeniem w jej praktycznym wykorzystywaniu) oraz nabywa praktyczne umiejętności i kompetencje, niezbędne w pracy z młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Jest przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) wynikających z roli nauczyciela w zakresie aktywności fizycznej, promowania zdrowia i prawidłowych zachowań wolnoczasowych, a także samodzielnego planowania, realizacji i ewaluacji aktywności fizycznej, służącej zdrowiu, wypoczynkowi oraz urodzie. Ponadto podczas studiowania ma możliwość zdobycia umiejętności i kompetencji niezbędnych do kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i organizacyjnych zadań szkoły, umiejętności uczenia się i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod pozyskiwania, organizowania i przetwarzania informacji i materiałów, umiejętności współpracy i współdziałania ze specjalistami wspierającymi proces dydaktyczny i wychowawczy.

Na studiach niestacjonarnych (zaocznych) realizuje się:

• 3-letnie studia I stopnia
  • 2-letnie studia II stopnia

Na I roku studiów II stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych istnieje możliwość wyboru jednej ze specjalności:

• fitness
  • rekreacja i turystyka szkolna
  • promocja zdrowia
  • menedżer sportu i rekreacji
  • wychowanie fizyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • szkolne wychowanie fizyczne
  • edukacja fizyczna w późnej dorosłości

Szczegółowe informacje: